Як наблизити адміністративні послуги до людей: історія Тячівської громади

Без черг, доступні послуги та європейська якість обслуговування – все це про Центр надання адміністративних послуг Тячівської об’єднаної громади, що на Закарпатті. Вже сьогодні місцеві мешканці можуть не лише швидко отримати необхідні муніципальні послуги, але навіть оформити ID-картку та біометричний закордонний паспорт. А завдяки мережі спеціальних представництв на місцях цими послугами можуть скористатися навіть мешканці віддалених сіл. Матеріал з сайту reformsguide.org.ua

Децентралізація – одна з найдинамічніших реформ в Україні. Мова йде не лише про об’єднання громад, але і про підвищення якості надання адміністративних послуг на місцях. Саме з цією метою і далі відкривають сучасні центри надання адміністративних послуг (ЦНАП). Хоч би де мешкав клієнт, він отримає всі необхідні послуги в єдиному вікні без біганини по різних установах міста чи району.

Дебютантами реформування адміністративних послуг, яке розпочалося ще у 2012 році, стали найбільші обласні центри України, де створювалась єдина система надання послуг, яка мала на меті унеможливити корупційні ризики. Додатковий імпульс цей процес отримав після Революції Гідності, коли стало зрозуміло, що основний чинник корупції – це стара бюрократична система, яка давала можливість чиновникам різних рангів незаконно отримувати кошти за надання послуг. Водночас населення витрачало значний час на марудну біганину по різних інстанціях.

Важливу роль у реалізації змін відіграють міжнародні інституції, які втілюють масштабні програми, спрямовані на створення сучасних центрів адміністративних послуг. Серед них Програма “U-LEAD з Європою”, фінансована Європейським Союзом, зокрема такими країнами як Данія, Естонія, Німеччина, Польща та Швеція. Ця Програма спрямована на підтримку децентралізації та підвищення якості надання адміністративних послуг і наближення їх до населення. Експерт Програми “U-LEAD з Європою” Віктор Тимощук розповідає, що команда використала найкращий український та шведський досвід надання адміністративних послуг. “Ми виділили й визначили основні характеристики сучасних ЦНАПів і керувалися ними у процесі створення та модернізації Центрів. Серед важливих елементів: забезпечення належного переліку послуг, їх доступність для всіх у форматі “єдиного вікна”, безбар’єрний відкритий простір, зручні години прийому, географічна зручність розташування. Також розроблено сучасний мінімалістичний дизайн для Центрів, відкритих у рамках Програми”,– зазначає експерт.

Чим вигідне створення такого центру в місті чи громаді? Експерт, радник з децентралізації Закарпатського центру розвитку місцевого самоврядування Володимир Феськов звертає увагу на переваги роботи ЦНАПів для населення: “Один із пріоритетів – наблизити надання послуг до населення і зробити їх якісними. Адже жителю сільської об’єднаної громади вже не доведеться їхати за кілька кілометрів у районний центр, щоб отримати потрібну послугу. Тепер можна оформити всі муніципальні послуги на місці, у селі. Це реалізація принципу доступності. Коли людина витрачає мінімум часу і ресурсів на доїзд, на комунікацію з чиновниками, на біганину, збір документів, з’ясовування процедури. Це і принцип прозорості, адже людина піде до конкретного віконечка чи столу, подає відповідні документи, які зведені до мінімуму. Службовець зорієнтований на те, щоб прийняти і переглянути їх. Якщо є зауваження, то працівник робить усе, щоб усунути неточності якомога швидше”.

Перевагами ЦНАПів уже користуються кілька мільйонів українців. Уже створено понад 740 центрів по всій України. Серед них, станом на грудень 2017 року, в об’єднаних територіальних громадах – 71 ЦНАПів та віддалених робочих місць.

Успіх усупереч умовам

Успішною реалізацією цієї реформи може похвалитись Тячівська міська об’єднана територіальна громада, яка була створена 21 серпня 2015 року. Попри складнощі, якими супроводжується впровадження децентралізації на Закарпатті, блокування створення ОТГ на території області, у цій громаді впевнено “гнуть свою лінію”, демонструючи усьому Закарпаттю, як має працювати нова сучасна громада. Один з успішних прикладів – створення надсучасного центру надання адмінпослуг. Він розташований у колишньому приміщенні суду і був відкритий 23 вересня 2017 року. Варто зауважити, що відкриттю передувала клопітка підготовча робота, адже заявка на створення Тячівського ЦНАПу була обрана в результаті відкритого конкурсу в рамках Програми “U-LEAD з Європою”.

[…]

Продовження читайте за посиланням

Поділитися: