ЦНАП, «Вулик» і «Трембіта» – чого і коли слід очікувати від їхньої взаємодії

Програма «U-LEAD з Європою» передбачає підтримку в створенні та модернізації до 600 Центрів надання адміністративних послуг по всій Україні. Усі вони мають можливість підключитися до інформаційної системи «Вулик». Процес масового підключення центрів, який здійснює проект EGOV4UKRAINE, розпочинається вже теперішньої осені й триватиме до кінця 2020 року.

Отож  важливими та актуальними є чіткі відповіді на запитання про можливості системи та перспективи роботи з нею.

Насамперед слід розуміти, що «Вулик» спрoектовано для автоматизації мінімальних, базових потреб Центрів надання адміністративних послуг. Одна із «офіційних» назв системи  – Програмний комплекс ЦНАП.

«Вулик»  полегшує роботу з заявками,  забезпечує  можливість приймання та відправлення документів;  ведення контролю за виконанням послуг за заявкою та формування статистики надання адмінпослуг; ведення довідників з метою їх повторного використання; зберігання в «хмарі» мінімального набору скан-копій документів (заяви, переліку документів, згоду на обробку персональних даних і результат виконання/відмови заяви). ПК сканує документи безпосередньо в електронну картку справи і так далі.

Тобто, робить якіснішими та швидшими послуги для громадян, водночас  спрощує роботу адміністраторам ЦНАПів.

 

 

У серпні 2018 – травні 2019 рр. систему було протестовано в 10 центрах надання адміністративних послуг.  «Вулик» отримав гарні відгуки, водночас працівники пілотних ЦНАПів  допомогли розробникам удосконалити систему.

Знову ж – ті можливості, що їх отримують ЦНАПи при підключенні до «Вулика»,  є  базовими.  Це як щойно придбаний смартфон, функції якого ви можете змінювати в подальшому. Тобто,  «Вулик» має потенціал до розширення функціональних можливостей.

По-перше, в систему закладено можливості підключення модулів сторонніх розробників – тоді «Вулик» зможе працювати зі зчитувачами ідентифікаційних карток, реєстрами об’єднаних територіальних громад, електронною чергою та ін. Тобто, якщо повернутися до аналогії зі смартфоном, на нього можна встановлювати різні  «додатки».

Друге – і дуже важливе – це  можливість взаємодії з системою обміном даними «Трембіта».

Щодо цього в ЦНАПах  уже тепер виникає багато запитань і сподівань, і не дивно.  Адже перспективи   доступу  до реєстрів центральних органів виконавчої влади  є дуже цікавими  для центрів  та громад, де вони розташовані.  Це відкриває великі можливості щодо асортименту, якості та швидкості послуг.

Тут важливо розуміти кілька речей.

Насамперед, функцію підключення до «Трембіти» «Вулик» має за замовчуванням. Однак  станом на тепер це не означатиме одномоментний доступ ЦНАПу до всіх або більшості державних реєстрів –  тож варто утримуватися від завищених очікувань.

 

 

Причина проста: для доступу ЦНАПу до реєстрів того чи іншого органу державної влади треба, аби цей орган (ну і його реєстри) був підключений до «Трембіти». А це поступовий процес, який триває зараз паралельно з процесом підключення ЦНАПів до «Вулика».

Він вимагає, насамперед,  укладення угоди між кожним органом виконавчої влади (ОВВ) і Державним агентством з питань електронного урядування. Після цього настає технічна частина процесу, в результаті якої реєстри того чи іншого ОВВ стають доступними для взаємодії з «Трембітою» та можуть брати участь в обміні даними.

Відповідно, доступ до цих реєстрів отримує і ЦНАП, оснащений «Вуликом» та підключений до «Трембіти». Щоправда, певного вдосконалення потребує ще й теперішня нормативно-правова база – вона передбачає, що  ЦНАП матиме підписувати договори про інформаційну взаємодію з кожним суб’єктом надання адмінпослуг, підключеним до «Трембіти». А це надто обтяжлива бюрократична процедура.

 

 

Станом на 1 вересня 2019 року  угоди про підключення до «Трембіти» уклали  33 органи виконавчої влади, з них підключено 7. Промислова взаємодія здійснюється між двома ОВВ – Державною службою України з лікарських засобів та контролю за наркотиками та Національною службою здоров’я України.

Що швидше йтиме процес підключення до «Трембіти» державних реєстрів та вирішення інших питань – то більше можливостей отримуватимуть ЦНАПи, підключені до системи «Вулик». Важливою при цьому є політична воля в органах виконавчої влади щодо створення сервісів взаємодії своїх реєстрів та їх підключення до  «Трембіти». Ну а ключовим є усвідомлення переваг, які несе пересічним громадянам добре відлагоджена система обміну даними між різними ОВВ та між ними і ЦНАП.

Адже бігати мають дані, а не люди.

Поділитися: