Гендерна рівність в громаді: до чого тут ЦНАП?

Незважаючи на те, що основною метою діяльності ЦНАП є надання адміністративних послуг, важливо аби Центр відігравав також функцію інформаційного осередку для мешканців громади. Світлана Гаращенко, гендерний експерт Програми «U-LEAD з Європою» проаналізувала, які кроки може зробити Команда Центру в напрямку протидії гендерній дискримінації та харрасменту

Світлана Гаращенко, гендерна експертка Програми «U-LEAD з Європою»

Кампанії #яНеБоюсьСказати та #MeToo, які вирували в мережі у 2017 році та отримали значний розголос в Україні та світі, показали масштаб існуючої проблеми, а також привернули увагу громадськості до табуйованих в українському суспільстві тем сексуального насильcтва та домагань, або ж так званого «харрасмент» (з англ. – переслідування, домагання).

9 січня в Україні вступив у силу Закон «Про запобігання та протидію домашньому насильству», який містить низку важливих норм. І хоча він не є ідеальним, важливо, що перший крок у цьому напрямі вже зроблено. Зокрема, вводяться терміни «домашнє насильство», «психологічне насильство», «економічне насильство», та розширюється коло осіб, які підпадають під дію закону. Важливо, що змінюється й коло суб’єктів, які повинні здійснювати заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, та займатись просвітницькою діяльністю. Тепер це компетенції органів місцевого самоврядування, які наділяються відповідно й функціями для захисту жертв насильства та покарання кривдників.

Харрасмент або ж домагання – включає в себе таку поведінку, що ображає або змушує інших почувати себе незручно або заляканим. Це можуть бути образливі коментарі, жарти, жести, та інші дії, що прямо чи опосередковано створюють вороже середовище. Дуже часто домагання мають місце, коли особи знаходяться у нерівних стосунках, в умовах ієрархії та підпорядкування. Прикладом можуть бути непристойні коментарі керівника щодо підлеглих, зневажливе ставлення до молодших за віком співробітників, флірт чи залицяння між співробітниками та споживачами послуг, тощо. Особливо гостро ще помітно в сільській місцевості, де через «традиційні» норми сім’ї, відсутність інформації та інші чинники, жертви лишаються один на один зі своїми проблемами. Часто суспільство звинувачує саму жертву та не надає необхідної підтримки.

В умовах децентралізації, яка відбувається в країні, змінюється структура влади: більше повноважень, а разом з тим можливостей та відповідальності, передаються в об’єднані територіальні громади (ОТГ). Обличчям нової влади на місцях часто є новостворені центри надання адміністративних послуг (ЦНАП). Саме там громадяни напряму стикаються з отриманням послуг від держави та оцінюють якість діалогу з владою. Тому ЦНАП є важливою складовою процесу децентралізації і мають бути взірцем не тільки щодо якості, комфорту та умов, в яких надаються послуги, а й у питаннях толерантності, гендерних стосунків та поваги.

Незважаючи на те, що основною метою діяльності ЦНАПів є надання адміністративних послуг, важливо аби центр відігравав також функцію інформаційного осередку для мешканців. Команда Центру може зробити наступні кроки в напрямку протидії гендерній дискримінації та харрасменту:

Отже, в умовах діяльності новостворених управлінських структур (ОТГ) важливо напрацьовувати нові механізми щодо поширення знань про гендерну дискримінацію та харрасмент, та надавати підтримку жертвам насилля. Децентралізація та зменшення концентрації влади є чудовою можливістю і для гендерної емансипації, але кожна громада має пройти свій шлях в цьому питанні, а ЦНАП може стати одним з осередків підвищення обізнаності мешканців про гендерно-чутливе суспільство.

Безумовно, для подолання проблеми харрасменту, дискримінації та домашнього насилля необхідна більш ґрунтовна законодавча база, яка могла б захищати жертву від кривдника. Однак, перші кроки починаються з усвідомлення проблеми, готовності не закривати очі. ЦНАП в об’єднаних територіальних громадах мають достатній потенціал аби стати не лише центром надання якісних адмінпослуг, але й ефективним майданчиком для підтримки та попередження проявів гендерно-обумовленого насилля.

Поділитися: