Децентралізація та гендерна рівність

Вікторія Пипа більше дванадцяти років працює в місцевому самоврядуванні. В листопаді 2015 року вона перемогла шістьох кандидатів та очолила новостворену Мокрокалигірську об’єднану громаду. А вже через три місяці Мокрокалигірська ОТГ стала учасницею Початкової Фази Програми «U-LEAD з Європою». Створена в 2015 році, громада налічує більше 4 200 мешканців (60/40% – жінки/чоловіки) та включає в себе 7 населених пунктів. Вікторія стала однією з двох жінок з-поміж 26 очільників громад Початкової фази Програми

До всіх фактів та історій

«ULEAD з Європою» підтримує рівні права жінок та чоловіків, зокрема під час отримання та надання адміністративних послуг. Гендерна рівність – одна з ключових цінностей напряму з покращення якості надання адмінпослуг, в рамках якого здійснюється створення та підтримка до 600 ЦНАП. Ми поговорили з Вікторією на теми гендерної рівності та місцевого самоврядування.

Пані Вікторіє, за що Ви найбільше любите свою роботу?

Я завжди хотіла робити світ кращим. Зараз посада голови ОТГ дає таку можливість: разом з командою ми робимо багато корисних речей. Бачити результати своєї роботи та зміни, які відбуваються внаслідок децентралізації, дуже надихає.

Яка Ваша думка щодо ситуації з гендерною рівністю в Україні та світі?

Я вважаю, що чоловіки себе вже показали протягом всієї історії людства, настав час і жінкам займатися державними питаннями та проявити свій потенціал в цьому напрямку.

Як Ви оцінюєте рівень гендерної рівності у вашій громаді?

Наша громада – невелика, але, на мою думку, ситуація з гендерним балансом гарно відображає загальну картину в країні, коли у виконавчому комітеті ради працює більше 80% жінок, а в сільській раді переважають чоловіки, приблизний розподіл – 60/40.

Яке найважче рішення Вам доводилося приймати на посаді голови ОТГ?

Зараз ми знаходимось на надзвичайно важливому етапі децентралізації – нарешті не тільки активістам громад, а й звичайним мешканцям потрібно усвідомити всю суть цього процесу: не лише отримувати допомогу від нової влади, а й взяти на себе певні обов’язки. Мова йде про банальну сплату податків до місцевого бюджету. Наразі це є дуже нагальним питанням в громадах, і, на мою думку, певним чином і є перехідним моментом реформи: бізнес почне виконувати свої податкові зобов’язання, коли буде чітко розуміти, що про призначення та розподіл цих коштів можна завжди дізнатися у конкретних осіб – представників місцевої влади.

Святкування Дня пам’яті та примирення

Традиційно відсоток жінок на виборних посадах в Україні зменшується залежно від рівня врядування. Як думаєте, коли ситуація почне змінюватись?

Всьому свій час, на мою думку ці зміни вже почалися. Можливості для реалізації жінки в державному врядуванні з’явилися і все залежить тільки від нашої активності.

Як за Вашими спостереженнями у роботі місцевої влади враховується гендерний компонент?

З досвіду місцевого самоврядування, можу лише сказати, що жінки дійсно більш комунікабельні та вміють приймати зважені та компромісні рішення, тобто, коли всі зацікавлені сторони відчувають, що їх позиція почута. Чоловіки сильніші в прийнятті швидких та однозначних рішень.

Що для Вас особисто значить гендерна рівність?

Рівні можливості незалежно від статі.

Що потрібно зробити на рівні громади та на рівні держави для покращення ситуації в цьому аспекті?

Не буду оригінальною, якщо скажу, що потрібно інтегрувати принципи гендерної рівності в навчальну програму, щоб маленькі громадяни з дитинства розуміли важливість цієї теми, а головне – корисність в повсякденному житті.

На рівні держави, я вважаю, потрібно створити умови для збільшення кількості жінок-депутатів у Верховній Раді. Я не володію питанням досконало, проте впевнена, що в світовій практиці існують механізми для створення більш гендерного збалансованого парламенту.

Відзначення Дня Європи та свята вишиванки

 

Фестиваль дитячої творчості «Зоряна краплинка»

Як Ви дізналися про можливість участі в Програмі U-LEAD, чи був у Вас досвід партнерства с програмами міжнародної допомоги?

До початку співпраці з U-LEAD ми встигли залучити допомогу ПРООН по напряму надання кращих послуг в освіті та медицині Мокрокалигірської об’єднаної громади. Про можливість створити якісний ЦНАП  в громаді дізналися від представників центру розвитку місцевого самоврядування. Мене дуже тішить співпраця з міжнародними партнерами, тому що це завжди чесні та порядні відносини з дотриманням всіх зобов’язань.

Чи використовували Ви гендерний підхід у самоврядуванні до участі в Програмі?

Намагалися. Але, в усіх громадах є дуже суттєвий фактор, що впливає на всі процеси без виключення – це брак кадрів. Я закцентую, що це стосується буквально кожної сфери врядування на місцевому рівні.

Також хочу додати, що насправді тема гендеру є дуже цікавою мешканцям. Так, тренінг по гендерній тематиці для адміністраторів ЦНАП відбувався у вихідний день, але аудиторія була чи не найбільша за кількістю. Навіть ті, хто не має відношення до ЦНАП, захотіли послухати, про що буде йти мова.

Голова Мокрокалигірської ОТГ на підписанні угоди про партнерство з Програмою «U-LEAD з Європою» в Домі Децентралізації

Які висновки ви зробили після закінчення співпраці? Що порадите тим, хто вагається щодо участі?

Все просто: процес децентралізації є незворотнім та разом з тим й донорська допомога не є нескінченною. Отже, чим більше можливостей будуть використані зараз, тим кращим буде життя громади через 2-3 роки. Так, я вже кажу, що планую балотуватися на наступних виборах голови ОТГ, адже за час з 2015 року ми, по-перше, з гідністю пройшли через складний етап децентралізації повноважень, по друге – все, що ми започаткували, лише починає давати плоди. Отже, мені дуже і дуже цікаво працювати далі та побачити результати.

Як змінилося життя громади після відкриття ЦНАП?

Суттєво, адже мешканцям більше не потрібно їхати до району за послугами. Раніше у нас працював один адміністратор, який надавав 16 послуг. Зараз у ЦНАП чотири адміністратори надають 126 послуг в комфортних для всіх умовах. Окрім інституційної допомоги ми відремонтували приміщення ЦНАП, отримали нові меблі, техніку та програмне забезпечення. Але головне та найцінніше – це навчання персоналу. Ми б ніколи не знайшли на це ресурсів самостійно, тому я особливо вдячна Програмі за цю допомогу.

Поділитися:
До всіх фактів та історій