«Чим нижчий рівень ради, тим більший відcоток жінок на виборних посадах»: аналіз результатів виборів 29 жовтня

29 жовтня відбулись вибори на посади голів та депутатів місцевих рад в 201 об’єднаних територіальних громад в усіх без виключення областях України. Експертом з гендерних питань було проаналізовано результати виборів на посаду голів різних рівнів рад з гендерної перспективи

Аналіз обраних голів місцевих рад свідчить, що зберігається тенденція, яка існувала в Україні щодо взаємозалежності рівня ради та представництва жінок. Отже, чим нижчий рівень ради, тим більший відcоток жінок на виборних посадах.

За результатами голосування на посади голів міст районного значення було обрано 3 жінки, що складає 12% від загальної кількості обраних голів. Середній вік обраних депутаток складає 53 роки. Всі обрані жінки мають вищу освіту та балотуючись на посаду голови обіймали високі посади в своїх населених пунктах: Андріанова Оксана була міським головою м. Ічня та балотувалась як самовисуванка, Ковженюк Тетяна – головою районної ради була висунута на посаду від Аграрної партії, а Островська Ніла – голова Красилівської районної державної адміністрації та була висунута партією «Блок Петра Порошенка».

Головами селищних рад із загальної кількості 61 осіб, обрано 11 жінок, що складає 18% від загальної кількості обраних селищних голів. Середній вік обраних жінок 51 рік. Наймолодшій голові 42 роки. Освіта у 90,9%  (10 голів) обраних жінок голів є вищою і лише у однієї голови – середня спеціальна освіта. Більшість жінок обраних головами були самовисуваницями – 5 осіб, від ВО «Батьківщина» – 2 жінки голови, Аграрна партія – 2 жінки, «Солідарність» – 1 жінка та ПП «За конкретні справи» 1 жінка голова. Місце роботи до обрання більшості жінок були головами рад різних рівнів, 1 пенсіонерка та 1 директорка філії страхової компанії. Ці дані говорять про високий рівень професіоналізму та те, що громади довіряють та підтримують жінок, які зарекомендували себе на посадах голів рад.

За результатами виборів головами сільських рад обрано 25 жінок з обраних 115 голів, що складає 21,7% від загальної кількості. Середній вік обраних жінок 47 років. Наймолодшій голові 26 роки. Освіта у 88 %  (22 голови) обраних жінок голів є вищою і лише у однієї голови (4%) –незакінчена вища та професійно-технічна у 2 жінок (8%). Як і загальнодержавна тенденція, більшість обраних жінок голів обрано як самовисуванець – 16 осіб (64%), 6 жінок (24%) обрано від «Солідарності», ВО «Батьківщина» 1 жінка (4%) голова, партія «Наш край» – 2 жінки голови (8%). Місце роботи до обрання більшості жінок були головами чи секретарями сільських рад (21 особа), працівниками підприємств (2 особи) та дошкільних навчальних закладів (2 особи).

Дані для аналізу було використано з офіційного сайту Центральної виборчої комісії України. http://www.cvk.gov.ua/pls/vm2015/PVM008?PT001F01=376&pt00_t001f01=376

Автор: Світлана Гаращенко,  експерт з гендерних питань програми «U-LEAD з Європою»

Поділитися: