122 квадратних метри Європи

Журналіст Дмитро Синяк побував у Сумській області на відкритті першого збудованого з нуля енергоефективного Центру надання адміністративних послуг, який нагадав йому космічний корабель

Автор: Дмитро Синяк 

– Пані та панове,– гімн України!

Аудіозапис духового оркестру шматує тишу. На центральній площі селища під дощем мокнуть понад дві сотні людей. Дрібний дощ січе їхні обличчя, а тала вода, яка невпинним потоком тече до озера неподалік, безцеремонно затікає у взуття. Місцевих жителів можна впізнати за ґумаками – вони заздалегідь знали, яку глибину мають місцеві калюжі. У натовпі виділяється висока чорна шапка священника. На імпровізованій сцені тремтять під вітром десятки жовто-блакитних повітряних кульок. Блищать від дощу чотири мікрофони, блищать обличчя ведучих – хлопця і дівчини шкільного віку у національних строях. Коли гімн затихає, дівчина робить крок уперед і дзвінким проникливим голосом промовляє:

– Урочиста церемонія відкриття Центру надання адміністративних послуг оголошується відкритою!

Космічний корабель

Дійство відбувається у селищі Миколаївка Білопільського району Сумської області – адміністративному центрі Миколаївської об’єднаної громади, яка постала у грудні 2016 року, об’єднавши близько 30 населених пунктів та понад 10 тис. жителів. Сюди від Конотопу веде майже знищена дорога, яка швидше наближає громаду до поняття «кінець географії», ніж єднає її зі світом. Мабуть, тому до об’єднання громади тут рідко щось відбувалося. Відтак, за популярністю церемонія, на яку приїхали перші особи області та іноземні гості, цілком може сперечатися з головними місцевими святами.

 

А гості приїхали недарма: цього дня у Миколаївці відкривають Центр надання адміністративних послуг, рівному якому немає у цілій Україні. По-перше, тому, що влаштували його не у пристосованому приміщенні, а у спеціально зведеному для цього будинку. По-друге, тому, що цей будинок є енергоефективним. По-третє, тому, що такого рівня зручності – як для відвідувачів, так і для персоналу – у Миколаївці ще не бачили.

Саме на перевагах нового ЦНАПу наголошують під час своїх виступів перший секретар посольства Швеції в Україні Камеран Худур та керівник напрямку покращення якості надання адміністративних послуг для населення програми «U-LEAD з Європою» Сусанна Делланс. Виступ Сусанни є чи не найяскравішим. На нього неможливо не звернути увагу хоча б через те, що говорить пані Сусанна українською мовою, на відміну від кількох представників державної влади, котрі беруть слово після неї. А ще пані Делланс розповідає дуже емоційно: видно, що вона щиро радіє успішному втіленню такого складного, незвичного і в українських умовах навіть ризикованого проекту.

– Перепрошую, що виступатиму зі шпаргалкою, бо українська не є моєю рідною мовою, – розпочинає Сусанна Делланс. – У сучасному демократичному суспільстві комфорт та зручності мають бути на першому місці для громади. І Центр надання адміністративних послуг є лише прикладом цього. Це перший ЦНАП, збудований з нуля. При його будівництві використовувалися сучасні та екологічні матеріали, що дозволить економити на опаленні та кондиціонування приміщення. На разі це також найенергоефективніший і, як на мене, найгарніший ЦНАП в усій країні. Нехай він буде викликом для усіх інших громад України!

Будинок Центру надання адміністративних послуг, про який іде мова, наче невеличкий космічний корабель, мовчки спостерігає за церемонією. Він має форму кубу, облицьованого сірими, металічними панелями, що лисняться від дощу. Великі вікна забрані кремовими жалюзями. Я не можу позбутися відчуття, що цей будиночок будь-якої миті може здійнятися у повітря і залишити цю понуру площу і людей під дощем, які дивляться на нього зі змішаним почуттям радості, страху та надії

[…]

Продовження читайте за посиланням

Поділитися: